Kiedy osobom bliskim zmarłego przysługuje zadośćuczynienie?
Sąd Najwyższy w uzasadnienia postanowienia z 27 czerwca 2014 r. (III CZP 2/14) – przesądził ostatecznie, iż osobie najbliższej przysługuje z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę wynikającą z naruszenia jej dobra osobistego, nawet gdy poszkodowany zmarł przed 3 sierpnia 2008 r.
W powyżej przywołanym postanowieniu Sąd Najwyższy uznał, że:
– w świetle dotychczasowego orzecznictwa nie może już budzić żadnych wątpliwości, iż w przypadku wyrządzenia śmierci człowieka, najbliższym członkom rodziny przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, którego podstawę prawną może stanowić również art. 448 k.c.,
– uprawnionego do zadośćuczynienia należy traktować jako osobę bezpośrednio poszkodowaną czynem niedozwolonym, która jednak musi wykazać istnienie dobra osobistego, które zostało naruszone działaniem sprawy,
– zadośćuczynienie wchodzi w zakres odpowiedzialności z polisy OC,
– roszczenie o zadośćuczynienie przysługuje każdemu, czyje dobro osobiste zostało naruszone.
A zatem wystarczy wykazać powyższe, aby uzyskać należne zadośćuczynienie.
Warto zatem skierować swoje roszczenie do ubezpieczyciela, gdyż ryzyko przegranej praktycznie nie istnieje. Szczególnie warto skorzystać ze swoich uprawnień w sytuacji, gdy wypadek zdarzył się przed 3 sierpnia 2008 roku, bo w tamtym okresie żaden z ubezpieczycieli nie wypłacał zadośćuczynienia w rozumieniu omówionego postanowienia.
witam w 2006 roku zginela moja mam zostala smiertelnie potracona, rok po zdarzeniu dostalismy odszkodowanie z oc sprawcy.chcielismy ubiegac sie teraz o zadoscuczynienie a fima generali odpowiedziala ze juz niemozna bo dostalismy odszkodowanie czy to to samo?czy maja racje?
to nie jest to samo, proszę skierować sprawę na drogę postępowania sądowego lub do nas napisać na maila