Remont a konserwacja

Przybliżę dziś naszym czytelnikom rozróżnienie dwóch bardzo istotnych, a jednocześnie często mylonych pojęć budowlanych, tj. remontu a konserwacji.

1) Remont:

Zgodnie z art. 3 pkt 8 Ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;

2) Konserwacja:

Konserwacja jest bardzo często mylona z remontem, a w związku z tym iż brak jest jej legalnej definicji należy posłużyć się wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 kwietnia 2006r., sygn. akt II OSK 704/05 z którego wywnioskować możemy elementy cechujące konserwacje, tj.  nie wymaga żadnych formalności,  roboty mające na celu utrzymanie obiektu w dobrym stanie w celu jego zabezpieczenia przed szybkim zużyciem lub zniszczeniem

Zatem, podsumowując – przykładowo:

  • konserwacja: malowanie drzwi, cyklinowanie podłogi;
  • remont: wymiana nawierzchni drogi lub chodnika;
  • bieżąca konserwacja: łatanie drogi lub wymiana poszczególnych płytek chodnika czy też wymiana okien* (zgodnie z niedawną interpretacją Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego)

*pod warunkiem jednak, że nie powoduje zmiany kształtu lub wielkości otworów okiennych inie polega m.in. na zamurowaniu jednego otworu i wybiciu nowego w innym miejscu. Jeżeli ma dojść do takich zmian, to niezbędne staje się pozwolenie na budowę.

Post powstał przy współpracy z apl. adw. Marcinem Lipińskim

Źródła:

http://prawo.rp.pl/artykul/756571,1097524-Kiedy-remont-bez-formalnosci.html

http://www.freedigitalphotos.net/

Liczba komentarzy: 2

 1. Gość

  Odpowiedź raczej na odczepnego – nie wyjaśnia tematu

 2. Przebudowa, remont czy konserwacja?

  Zwracam się z pytaniem odnośnie kwestii, która nurtuje mnie od jakiegoś czasu. Ma ona wpływ na kwestie księgowe dotyczące finansowania prac z odpowiedniej „kupki” i późniejszej amortyzacji. Przebudowa – to dla księgowych inwestycja, a konserwacja, to bieżące wydatki.
  Czy wymiana 10 gniazd elektrycznych oraz montaż kolejnych 2 gniazd w pokoju biurowym to już przebudowa czy jeszcze konserwacja? Powstają wprawdzie nowe elementy, ale – zgodnie z ostatnią nowelizacją – wykonanie instalacji elektroenergetycznych nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę (art. 29 ust. 1 pkt 27 PB). Art. 29a nie wymienia także tych prac jako wymagających zgłoszenia. Zatem czy można uznać, że są to prace polegające na utrzymaniu we właściwym (z punktu widzenia użytkowania) stanie technicznym danego pomieszczenia?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Adam

Zostaw odpowiedź