Zdjęcie z fotoradaru- i co dalej ?

Zgodnie z zasadami przewidzianymi w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz ustawie- Prawo o ruchu drogowym pierwszą czynnością w postępowaniu mandatowym jest przesłanie pisemnego wezwania wraz z formularzem do właściciela pojazdu by ten wybrał jedną spośród 3 opcji  :

a)      Oświadczenie nr 1 wypełnia osoba, która kierowała pojazdem w momencie zarejestrowania wykroczenia, jeśli kierowca przyznaje się do winy i przyjmuje mandat oraz punkty karne,

b)      Oświadczenie nr 2 wypełnia właściciel pojazdu, który w momencie zrobienia zdjęcia nie siedział za kierownicą i wskazuje on jednak osobę, która prowadziła pojazd, lub której użyczył samochód;

c)      Oświadczenie nr 3 wypełniamy natomiast kiedy odmawiamy wskazania osoby, która w momencie zrobienia zdjęcia, kierowała samochodem czy motocyklem;

Odmowa przyjęcia mandatu spowoduje sporządzenie przez organ postępowania wniosku o ukaranie i skierowanie sprawy na drogę sądową. Twoim uprawnieniem będzie możliwość zaznajomienia się z aktami sprawy, a w szczególności „obciążającym” zdjęciem zrobionym przez fotoradar.  Warto dokładnie przyjrzeć się temu zdjęciu, bowiem fakt, że jest ono złej jakości, nie przedstawia twarzy kierowcy, czy przedstawia jedynie tył auta będzie dla Ciebie dobrą linią obrony, ponieważ podstawą ukarania za wykroczenie jest ustalenie tożsamości i winy sprawcy- czyli kierującego pojazdem. Ponadto, możesz wykorzystać swoje uprawnienie procesowe i jako obwiniony odmówić składania wyjaśnień tzw. prawo do milczenia, bowiem nie masz obowiązku gromadzenia dowodów przeciwko sobie.

Należy podkreślić, że  odmowa przyjęcia mandatu wcale nie musi być poprzedzona przyznaniem się do kierowania pojazdem. Właściciel pojazdu nie ma obowiązku składać żadnych oświadczeń, jeżeli nie chce przyznać się do winy, realizując w ten sposób swoje prawo do obrony.

 Oznacza to, ze jedynym dowodem obciążającym  znajdującym się w aktach sprawy będzie nieczytelne zdjęcie z fotoradaru, na podstawie czego będzie można  przyjąć, że brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia wykroczenia. Dodać należy, że w razie odmowy przyjęcia mandatu i uznania jednak przez sąd że to obwiniony kierował pojazdem i jest sprawcą wykroczenia maksymalna wysokość grzywny wynosi 5.000 zł.

Podobne wpisy

Liczba komentarzy: 3

 1. lost

  co za bzdury, a jeśli przyznaje się do kierowania pojazdem ale odmawiam przyjęcia mk, takiego wariantu nima

 2. losot

  Zgodnie z zasadami przewidzianymi w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz ustawie- Prawo o ruchu drogowym pierwszą czynnością w postępowaniu mandatowym jest przesłanie pisemnego wezwania wraz z formularzem do właściciela pojazdu by ten wybrał jedną spośród 3 opcji :

  proszę o podanie konkretnego art. z kpow bo nie moge znależć.
  Kpow nie przewiduje jednoczesnego prowadzenia postepowania mandatowego i czynności wyjasniajacych wobec świadka obwinionego i własciciela pojazdu wystepujacego w n/n charakterze o nieokreslonych prawach i obowiazkach, oraz wysyłania quizu alternatywnego, dobrze ze prokuratura nie wpadła na taki pomysł w oparciu o Kpk

 3. www.prawokierowcy.pl

  Nadto trzeba powiedzieć, że właściciel pojazdu, który twierdzi, że nie jechał pojazdem, a zarazem odmawia wskazania osoby korzystającej z auta, naraża się na odpowiedzialność za brak takiego wskazania wbrew wezwaniu organu państwa.

Zostaw odpowiedź