Trybunał chroni pijanych kierowców?

W marcu 2013r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis rozporządzenia zezwalający Policji na zastosowanie przymusu by doszło do pobierania krwi m.in. od pijanych kierowców bez ich zgody narusza konstytucyjne prawa i wolności.

Do tej pory funkcjonariusze Policji mogli użyć siły wobec sprawcy, tak by lekarz mógł pobrać od niego krew, nawet jeżeli kierowca się na to się nie zgadzał. Takie uprawnienie policja uzyskała na podstawie rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 2005 r. Jednakże z takim brzmieniem przepisu nie zgodził się Rzecznik Praw Obywatelskich i zaskarżył go do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Rzecznika przepis godził „w intymność osoby badanej i nietykalność”. Wątpliwości rzecznika podzielił Trybunał Konstytucyjny.

Mówić prościej policja nie może siłą przytrzymywać osoby tak, by lekarz mógł pobrać krew. Nawet w sytuacji, kiedy jest uzasadnione podejrzenie  upojenia alkoholowego u zatrzymanego kierowcy.

Wskazać należy, że po  zapadłym wyroku Rząd podjął prace legislacyjne. W przygotowywanym projekcie zmian kodeksu zdecydował się wpisać wprost możliwość zmuszenia kierowców siłą do badania trzeźwości. Projekt został przyjęty przez Sejm. Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 stycznia 2015 r.

ikona wpisu: http://www.freedigitalphotos.net/

Podobne wpisy

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź