Kiedy osobom bliskim zmarłego przysługuje zadośćuczynienie?

Sąd Najwyższy w uzasadnienia postanowienia z 27 czerwca 2014 r. (III CZP 2/14) – przesądził ostatecznie, iż osobie najbliższej przysługuje z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę wynikającą z naruszenia jej dobra osobistego, nawet gdy poszkodowany zmarł przed 3 sierpnia 2008 r.

W powyżej przywołanym postanowieniu Sąd Najwyższy uznał, że:

– w świetle dotychczasowego orzecznictwa nie może już budzić żadnych wątpliwości, iż w przypadku wyrządzenia śmierci człowieka, najbliższym członkom rodziny przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, którego podstawę prawną może stanowić również art. 448 k.c.,

– uprawnionego do zadośćuczynienia należy traktować jako osobę bezpośrednio poszkodowaną czynem niedozwolonym, która jednak musi wykazać istnienie dobra osobistego, które zostało naruszone działaniem sprawy,

– zadośćuczynienie wchodzi w zakres odpowiedzialności z polisy OC,

– roszczenie o zadośćuczynienie przysługuje każdemu, czyje dobro osobiste zostało naruszone.

A zatem wystarczy wykazać powyższe, aby uzyskać należne zadośćuczynienie.

Warto zatem  skierować swoje roszczenie do ubezpieczyciela, gdyż ryzyko przegranej praktycznie nie istnieje. Szczególnie warto skorzystać ze swoich uprawnień w sytuacji, gdy wypadek zdarzył się przed 3 sierpnia 2008 roku, bo w tamtym okresie żaden z ubezpieczycieli nie wypłacał zadośćuczynienia w rozumieniu omówionego postanowienia.

 

 

Podobne wpisy

Liczba komentarzy: 2

  1. zadoscuczynienie

    witam w 2006 roku zginela moja mam zostala smiertelnie potracona, rok po zdarzeniu dostalismy odszkodowanie z oc sprawcy.chcielismy ubiegac sie teraz o zadoscuczynienie a fima generali odpowiedziala ze juz niemozna bo dostalismy odszkodowanie czy to to samo?czy maja racje?

    • Grzegorz Prigan

      to nie jest to samo, proszę skierować sprawę na drogę postępowania sądowego lub do nas napisać na maila

Zostaw odpowiedź