Części zamienne? Nie pozwól doprowadzić swojego samochodu do ruiny!

Uchwałą składu 7 sędziów z 12 kwietnia 2012 r. (sygn. akt III CZP 80/11) Sąd Najwyższy położył kres nagannym praktykom zakładów ubezpieczeń, które do tej pory zmuszały właścicieli, w szczególności starszych samochodów do dokonywania napraw za pomocą części nieoryginalnych lub znacznie tańszych zamienników.

Dotychczas ubezpieczyciela nie interesował fakt, iż w wyniku stłuczki, uszkodzeniu uległy części nowe pochodzące od producenta pojazdu i wyliczając odszkodowanie, brano pod uwagę ceny nieoryginalnych części zamiennych, niepochodzących bezpośrednio od producenta pojazdu. Skutek był jeden… stan auta uległ pogorszeniu, a zatem jego wartość rynkowa drastycznie malała.

Na całe szczęście dla kierowców Sąd Najwyższy uznał, że zakłady ubezpieczeń zobowiązane są, na żądanie poszkodowanego do wypłaty w ramach odpowiedzialności z tytułu ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego, odszkodowania obejmującego celowe i ekonomicznie uzasadnione koszty nowych części i materiałów służących do naprawy uszkodzonego pojazdu. Zatem jeżeli doszło do kolizji drogowej, to odszkodowanie osoby, której pojazd uległ uszkodzeniu powinno zostać ustalone w oparciu o aktualne ceny części oryginalnych. Ewentualne uchylenie się od tego obowiązku wymaga od firmy ubezpieczeniowej udowodnienia, że po naprawie auto będzie warte więcej niż przed wypadkiem.  Ubezpieczyciel nie może jak do tej pory ustalać wysokości odszkodowań z polis OC na podstawie cen zamienników, ani też swobodnie zaniżać odszkodowania o koszty amortyzacji pojazdu i zasłaniać się twierdzeniem, że uszkodzone części nie były nowe.

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma prawo żądać naprawy przy wykorzystaniu części oryginalnych, albo „części równoważne oryginalnym”, czyli takich które posiadają zaświadczenie producenta części oryginalnych, że zostały wyprodukowane zgodnie ze specyfikacjami i standardami produkcyjnymi.

Natomiast w sytuacji, gdy Twój samochód:

(1)   jest na gwarancji producenta i w okresie gwarancji był serwisowany w autoryzowanej stacji obsługi, używającej części oryginalnych,

(2)   nie jest już objęty gwarancją producenta, ale wciąż jest serwisowany przy wykorzystaniu części oryginalnych,

(3)   sam sfinansowałeś naprawę z wykorzystaniem części oryginalnych, a następnie przedstawiłeś fakturę lub rachunek za naprawę

ubezpieczyciel ma bezwzględny obowiązek stosowania części oryginalnych pochodzących bezpośrednio od producenta pojazdu.

Przeczytałeś uważnie? Teraz z pewnością nie pozwolisz ubezpieczycielowi na samodzielne, jednostronne ustalenie odszkodowania, bez konsultacji z Tobą.

Podobne wpisy

Brak komentarzy.

Zostaw odpowiedź